Батькам

                          Розклад уроків 1 класу
                                                на 2023 - 2024 н. р. 
                                 Чому важливо читати вголос
 дітям будь-якого віку?

Не переставайте читати дітям книги!

         Чи правильно ми робимо, коли перестаємо читати дітям книги? Адже читання вголос дуже корисне не тільки для найменших слухачів, а й для школярів, в якому б класі вони не вчилися. Чи є зв'язок між слуханням книг і успіхами в навчанні?
         Психологи, як і педагоги, стверджують, що школярі молодших класів, які мають вже достатній словниковий запас, вчаться набагато краще за тих своїх однолітків, чий мовний багаж є біднішим. Чому? Це можна пояснити тим, що навчання для дітей у перших класах проходить в усній формі, адже здебільшого самі вони ще не дуже вміють вправно читати і орієнтуватися по тексту. Тому вчитель не може попросити дітей відкрити підручник на певній сторінці і прочитати обраний ним параграф. 
         Отже інформацію першачки сприймають на слух, але не завжди успішно, якщо немає достатнього розуміння всіх слів. Це як з іноземною мовою: чимало слів ми начебто і знаємо, але цього недостатньо, щоб під час розмови не втрачати хід думок. Те саме відчуває дитина з обмеженим словниковим запасом: через те що сенс сказаного інколи для неї мало зрозумілий, то і знання не завжди повністю та швидко засвоюються.
         А як відомо, незасвоєні знання з часом накопичуються, і тут уже без допомоги батьків не обійтися. Тимчасом як не всі батьки можуть самостійно пояснити дітям те, що ті не зрозуміли в школі.
         Тож виникає запитання: як допомогти дитині збільшити словниковий запас? Відповідь проста: читаючи разом уголос! Коли батьки читають дитині книжку, під час читання можна обговорювати і роз’яснювати значення незнайомих слів і тим самим розширювати словниковий запас школяра.
         Щоб незнайоме слово засвоїлося і стало знайомим, його треба почути не раз і не два. Ми розмовляємо з маленькими дітьми, коли допомагаємо їм пізнавати світ. Але цей процес не повинен припинятися і тоді, коли малюк підростає і йде до школи. Треба продовжувати активне спілкування, щоб розумовий розвиток дитини не спинявся.
        Якщо дитині важко дається читання великих книг на допомогу можуть прийти книги-комікси, що є прекрасними книгами для розвитку дітей.

Чому краще читати, ніж говорити?

         Чи достатньо лише розмовляти з дитиною? Ні. Мова малюка збагачується під час читання книг. Читаючи вголос, ми розвиваємо увагу дитини (яка теж стане в пригоді на уроках) і, звичайно, плекаємо інтерес до читання. 

Навіщо читати підліткам?

         Для читання вголос краще вибирати книги, які на рік-два випереджають розвиток самих дітей. Те, що вони не зможуть подужати самі, вони із задоволенням сприймуть з вашою допомогою.
         Книги, які ми читаємо підлітку, вирішують і певні виховні завдання, допомагаючи в такий спосіб впоратися з їхніми власними проблемами.
         Звичайно, можна прочитати вашому чадові і довгу виховну лекцію, розповівши, як треба чинити, а як — ні. Але нотації, як відомо, не завжди доходять до адресата і не приносять очікуваної користі. А ось спільне читання та обговорення книги ненав′язливо змушує дитину прислухатися до того, що говорять і радять батьки.
         Користь читання полягає ще й у тому, що ми можемо ставити запитання по змісту прочитаного і тим самим спонукувати малюка до подальших міркувань, вчимо запам′ятовувати й аналізувати почуте. У такий спосіб дитина навчається правильно оцінювати вчинки не тільки героїв книг, а й оточуючих та краще розбиратися в людях. 
Книги вчать любити і прощати, поважати, допомагати та співчувати. Допомагають підлітку зрозуміти, як діяти у тих чи інших випадках, і як запобігти неприємним ситуаціям.

Як читання вголос розвиває мову і мислення?

         До цього моменту ми вели мову про те, що дітям корисно слухати, як їм читають батьки. Але не менш корисно для них і самим читати вголос. І в цьому випадку хто як не батьки стануть для них найуважнішими слухачами? Читання вголос активізує відразу кілька видів пам'яті (зорову, моторну і слухову), що сприяє кращому запам'ятовуванню інформації та розвитку різних відділів головного мозку. Отож читання вголос — це чудове тренування для чіткого та виразного мовлення, вправа для розвитку дикції та можливість для збільшення словникового запасу.

2 коментарі: